Sedenie na terasu z masívneho dreva

sedenie na terasu

Ako sa tak dokončujú veci okolo domu, tak prišlo aj na to aké sedenie na terasu bude pre nás vhodné. Už dávno som bol rozhodnutý, že kupovať ho nebudem, nakoľko moja predstava bola, aby sedenie bolo veľké a priestranné na prípadne leňošenie a váľanie sa po ňom čo z obchodu asi málo ktoré sedenie na terasu spĺňa a je pritom za prijateľnú cenu.

Z toho dôvodu som začal pokukovať a rozmýšľať nad tým, že by to šlo urobiť ako nábytok z paliet. Pravdu povediac táto predstava ma dlho držala, no nakoniec som sa rozhodol, že použijem drevo, ktoré suším dva roky na terase a vyhotovím si ju svojpomocne z dreva ako masív.

Sedenie na terasu sa teda mohlo preniesť z mojich predstavy na papier a z papiera do reálu. Sedenie je vyhotovené z troch základných dielov, krátka časť s podrúčkou, rohová časť a dlhá časť bez podrúčky.

Základné parametre:

L-kolý tvar o dĺžke 2,10m x 3,30m
Šírka (hĺbka) konštrukcie: 90cm
Šírka (hĺbka) sedenia: 80cm
Výška konštrukcie: 72cm
Výška sedenia: 40cm

Odkladací priestor (ten sa perfektne hodí na blbosti)
Použité mäkké drevo a OSB dosky.

 

Opracovanie dreva

V prvom rade bolo potrebné surové neopracované drevo, narezať na potrebné konštrukčné dĺžky a opracovať ho. Z toho dôvodu prišla na rad práca s preťahovačkou, ktorá drevo pekne zrovná a ohobľuje. Nasledovala práca na stolovej píle, práca s hoblíkom na zrezanie hrán a samotné vybrúsenie excentrickou brúskou.

 

Frézovanie a lepenie dreva

Keďže išlo o dosť veľké sedenie, tak som to konštrukčne riešil tak, aby ho bolo možné kedykoľvek rozložiť a zložiť. Z toho dôvodu som volil lamelové lepené spoje a tiež skrutkové spoje.

Okrem vyhotovenia lamelových spojov bolo potrebné vyfrézovať do nožičiek otvory kam zapadnú bočnicové dosky tvoriace úložný priestor pod sedením.

Keď som to celé poskladal a vyskúšal mohol som pristúpiť k lepeniu samotných bočných dielov sedenia a tiež k vyhotoveniu bočných dosiek.

Bočné dosky som vyrobil zlepením dvoch klasických dosiek na lamelový spoj, následne ich zrovnal na preťahovačke a vybrúsil na potrebnú jemnosť. V mojom prípade som finálne brúsenie celej konštrukcie okrem roštu robil na zrnitosť 400.

 

Vyhotovenie dreveného roštu

Každý diel sedačky má svoj výklopný rošt, ktorým je možné sa dostať do odkladacieho priestoru. Pri vyhotovení roštu som nijako nešpekuloval, urobil jednoduchú lepenú konštrukciu, ktorú som istil skrutkami do dreva.

 

Morenie dreva a samotné skladanie

Ako povrchovú úpravu som zvolil odtieň ako mám na konštrukcií samotného prístrešku terasy, orech od firmy xyladecor v dvoch vrstvách.

Následne som už mohol pristúpiť ku finálnemu skladaniu a testovaniu :). Sedenie na terasu bolo skoro hotové ostávala už len jediná vec, ktorú som si už nechal vyrobiť na mieru a to samotné matrace s poťahom.

Penový matrac na sedenie je vyhotovený z PUR peny s vysokou hustotou o hrúbke 10cm . Operadla sú vyhotovené tiež z PUR peny, ale nie až s takou hustotou a hrúbkou len 5cm. Aj keď je sedenie na terasu pod prístreškom, poťahovú látku sme volili do vonkajšieho prostredia, ktorá je nepremokavá a odoláva poveternostným podmienkam.

Nechajte sa teda inšpirovať ďalším výtvorom z mojej dielne.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. Lubomir Koprda píše:

    Dobrý večer ,hľadal som na internete sedenie na terase a toto je krásne a s dobrým návodom . Pustil som sa do stavby podobného sedenia ale mam problém ako prichytiť rošt sedenia a ako dosadá ta strana roštu kde nie sú pánty .Na fotke je rošt pekne v rovine a nieje vidieť na čo dosadá. Ak je to možne poprosil by som o zaber na otvorený rošt s detailom kam dosadá.Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.