Lišty na schody – svojpomocná výroba

listy na schody

Po dlhšom čase som sa opäť pustil do svojpomocnej výroby, konkrétne išlo o drevené lišty na schody v interiéri. Na výrobu líšt som v podstate použil odpad čo mi ostal z výroby drevených schodov. Tie som dokončil asi pred 8 mesiacmi. Pri ich realizácii som uvažoval či budem dávať aj lišty na schody alebo schodisko ostane bez nich, …nooo  nakoniec som sa pustil do ich výroby a tu je môj postup.

Výroba a postup .:: drevené lišty na schody ::.

  1. ako základ som použil rovnaký materiál (odpad) ako pri výrobe dreveného obkladu schodov, čiže buková škárovka hrúbky 30mm, na ktorú som s presahom prekreslil šablónu samotnej lišty. Následne som ich na pásovej píle vyrezal a rozdelil na polovicu, čiže z jedného 30mm kusu zrazu boli dve cca 14mm.
  2. tatko rozdelené a nahrubo vyrezané lišty som prehnal stolárskou “preťahovačkou”, čím som zabezpečil rovný hladký povrch s rovnakou hrúbkou. Po rôznych návrhoch tvaru samotnej lišty na schody som nakoniec ostal pri hrúbke 10mm.
  3. nasledovalo frézovanie lišty do čistého finálneho tvaru. Pred samotným frézovaním som pomocou obojstrannej lepiacej pásky nalepil šablónu lišty, odobral nadbytočný materiál na píle a pristúpil k frézovaniu pomocou orezávacej frézky s ložiskom. Výsledkom boli rovnaké lišty na schody, ktoré ostávalo ďalej tvarovať a skracovať na požadovanú veľkosť.
  4. frézovanie pokračovalo aj v ďalších krokoch, kde som na lištách vyfrézoval drážku na lepidlo (nie je to nutné) a zrazil hrany do oblúka pomocou rádiusovej frézky s polomerom R=6.
  5. takto pripravené lišty na schody som už len ručne prebrúsil a mohol som pristúpiť k povrchovej úprave. Tak ako na schody aj na lišty som použil tvrdý voskový olej od firmy OSMO.
  6. po nalepení líšt som mal hotovo. 🙂

Kompletná galéria:

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.