Prerábanie bytu – časť 2. montáž obložkovej zárubne

montáž obložkovej zárubne

Táto druhá časť prerábanie bytu bude venovaná skôr ako taky návod na montáž obložkovej zárubne. Ako som už písal v prvej časti byt prechádza rozsiahlo rekonštrukciou, ktorá sa dotkla aj výmeny starých dverí a zárubní za nové. Len pre informáciu ak by niekoho zaujímalo, dvere aj zárubne sú dodané firmou Atvyn, Košice.

Konkrétne ide o laminátove CPL dvere aj zárubne, kde materiál na výrobu dodáva rakúsky koncern EGGER. Tvar dverí ako ho označuje Atvyn je Q1 a samotný dekóre je Woodline Creme.

Poďme na taky stručný návod ako na to:

1) obsah balenia: zárubne sa dodávajú v demonte, to znamená, že dostanete škatuľu kde sa nachádzajú samotné časti zárubne, pánty, púzdra na pánty, tesnenie, skrutky, kolíky a sťahovacie svorky.
časti zárubne montaz_zarubne_002
2) montáž pántov: aby mohli dvere visieť a otvárať sa je potrebné namontovať púzdra pántov, ktoré sa skrutkujú z vnútornej stany zárubne.
montaz_zarubne_006 montaz_zarubne_007 montaz_zarubne_009
3) spájanie časti zárubne: tri časti (práva/ľavá/horná), ktoré tvoria základ zárubne je potrebné spojiť, aby bolo vôbec možné ju osadiť do stavebného otvoru a následne ju zapeniť. Na to nám slúžia kolíky, lepidlo, a sťahovacie prvky. Tejto časti je dobré venovať trošku viac pozornosti aby všetko pekne lícovalo.
montaz_zarubne_010 montaz_zarubne_012 montaz_zarubne_013
montaz_zarubne_015 montaz_zarubne_017 montaz_zarubne_018
4) osadenie zárubne: na to aby sa dvere dobre otvárali/zatvárali a všetko pekne sedelo je dôležité osadiť zárubňu do stavebného otvoru tak aby všetko bolo v rovine a do pravého uhla. Na to aby takéto osadenie zárubne bolo fixované aj pri zapeňovaní PUR penou (ja používam nízko-expanznú) nám poslúžia stolárske svorky, klinky a rozpery. Stredová rozpera sa dáva aj kvôli tomu, aby náhodou PUR pena neroztiahla zárubňu do tvaru banána.
montaz_zarubne_019 montaz_zarubne_020 montaz_zarubne_021
montaz_zarubne_023 montaz_zarubne_024 montaz_zarubne_025
montaz_zarubne_026 montaz_zarubne_027 montaz_zarubne_028
4) zapenenie a finalizácia: obložkové zárubne sa fixujú PUR penou, podobne ako pri montáži plastových okien. Pena sa nastrieka do miest medzi stenou a zárubňou, po zatuhnutí a následnom orezaní peny, ktorá prečnieva sa môže osadiť posledná časť zárubne zasunutím do vopred vyfrézovanej drážky, tým je montáž zárubne hotová a môžu sa nasadiť dvere. Ešte aby som nezabudol na tesnenie, vkladá sa do vopred pripravenej drážky na zárubni.
montaz_zarubne_029 montaz_zarubne_030 montáž zárubne
zárubňa atvyn zárubňa woodline creme

 

Kompletná foto galéria montáže zárubne:

 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.