Ako obložiť schody drevom

obložiť schody drevom

tak konečne, …po dlhom čase som sa dostal aj ku svojmu domu a mohol som obložiť schody drevom.

Ako na to?

no jednoducho stačí si položiť pár otázok a odpovedať na ne 🙂

…ako prvé tu bola otázka “čím obložiť betónové schody”. Vtom som mal od začiatku jasno, že to bude drevo a nebudem sa púšťať do žiadnych keramických dlažieb, plávajúcich podláh a podobných systémov.

…ako druhé tu bola otázka “obložiť schody drevom celé” myslím tým stupnice aj podstupnice alebo len jednotlivé stupne a podstupnice nechať neobložené. Nakoniec som obložil aj podstupnice, ale nie samotným drevom. Použil som 10mm bielu polomatnu MDF dosku kde na spodnej hrane bola nalepená 2mm ABS hrana. Niekedy pred tromi rokmi som chcel obložiť len stupne a podstupnice omietnuť a namaľovať umývateľnou farbou. No realita po troch rokoch, kde pomaly každý podstupeň bol okopaný zmenila môj názor. Pri tejto otázke vzniká ešte jedná pod-otázka “obloženie bude realizované s lištami alebo bez nich”. Ja osobne chcem dať decentné lišty, ktoré ešte vyrobím.

…ako tretie tu bola otázka “aké drevo použiť na obloženie schodov”. Osobne som chcel použiť dub, no nakoniec som zohnal za dobrú cenu priebežnú bukovú škárovku, takže mám bukom obložené chody s hrúbkou 30mm a povrchovou úpravou tvrdý vosk od firmy OSMO.

…ako štvrté tu bola otázka  “kto bude obkladať schody” …..robím si srandu v tom som mal jasno od začiatku, že to bude svojpomocne  🙂 Ale pre zaujímavosť som oslovil pár firiem a stolárov, ceny lietali od čavla do pavla. Najlacnejšia ponuka bola tuším 1.300€ za bukovú nadpájanú škárovku (ktorú som nechcel) aj s montážou a lištami.

Ak ste si odpovedali na poslednú otázku rovnako ako ja, že svojpomocne tak čítajte ďalej a nechajte sa inšpirovať mojím postupom. Ak si na takú vec netrúfate tak si pozrite kompletnú fotogalériu alebo čítajte ďalej a budete mať aspoň  predstavu o tom čo obnáša obložiť betónové schody.

Výroba a postup obloženia schodov

výroba jednotlivých stupňov: najskôr som si vyrobil šablónu pre každý jeden stupeň schodu, osobne so použil kartónový papier. Každá šablóna presne kopíruje schod a na prednej (čelnej) strane schodu som pridával navyše presah. Osobne som si pridával 30mm, 10mm na postupnicu a zvyšných 20mm je samotný presah schodu. Takto pripravené šablóny sa môžu prekresliť na drevo a vyrezať.

vyroba schodov škarovka 20-schody-oblozenie_002 20-schody-oblozenie_003 vyroba schodov škarovka vyroba schodov škarovka schodový stupeň škarovka

výroba podesty: už pri samotnom zháňaní priebežnej škárovky som mal problém zohnať vhodný rozmer na moju podestu. Keďže šablóny som prekresľoval a vyhotovoval systémom predná (čelná) strana stupňa schodu bola stále rovnobežná zo smerom vlákien dreva, tak pri podeste mi vychádzalo, že potrebujem škárovku o rozmere: šírka 1700mm (kolmo na smer vlákien) a dĺžka cca 1800mm (v smer vlákien) čo je problém zohnať v jednom kuse.
Musel som si pomôcť a vyrobiť provizórny sťahovák, ktorým som mohol škárovku nadlepiť, stiahnuť a vyrobiť požadovaný rozmer.

škárovka 20-schody-oblozenie_021 20-schody-oblozenie_027 podesta 20-schody-oblozenie_030 20-schody-oblozenie_032 výroba škárovky 20-schody-oblozenie_038 20-schody-oblozenie_039 podesta schodov škárovka

frézovanie hrán, drážky a oblúkového stupňa schodu: keď už som mal vyrezané všetky stupne schodov, pristúpil som k frézovaniu hrán, ako prvé som frézou zarovnal predné strany (čela) schodu a neskôr som na hornú a dolnú hranu použil rádiusovu stopkovú frézu s polomerom R=6. Prvý stupeň schodov mám vyhotovený do oblúka, tak som si nechal vyrobiť presnú šablónu s oblúkom z 10mm drevotriesky. Túto šablónu som prekreslil na škárovku, oblúk s malým presahom vyrezal priamočiarou pílkou a následne prilepil obojstranné lepiacou páskou (na koberce). Takto pripravenú škárovku s nalepenou šablónou som už len zrovnal kopírovacou stopkovou frézou a zaoblil hraný. Ostávalo mi už len vyhotoviť na spodnej strane stupňa drážku, do ktorej zapadla doska podstupňa.

20-schody-oblozenie_046 frézovanie schodov 20-schody-oblozenie_049 priebežna škárovka schody20-schody-oblozenie_05020-schody-oblozenie_052 buková škárovka na schody 20-schody-oblozenie_056 20-schody-oblozenie_061

20-schody-oblozenie_062

povrchová úprava: pred samotným nanášania tvrdého vosku som povrch prebrúsil excentrickou brúskou s brúsnym papierom zrnitosti 120, zaoblené hrany brúsené ručne. Ako povrchovú úpravu som použil tvrdý voskový olej OSMO. Prvá vrstva farebného vosku bola nanesená štetcom a po cca 30min. som to celé prešiel valčekom z mikro-vlákien. Druhú vrstvu bezfarebného matného vosku som nanášal po zaschnutí prvej vrstvy, ktorú som tiež po určitom čase pomocou handričky vtieral do dreva. Po zaschnutí som mohol začať s montážou.

osmo tvrdý vosk hnedá zem 3073 20-schody-oblozenie_066 20-schody-oblozenie_067 stupne na schody 20-schody-oblozenie_072 osmo 3073 schody 20-schody-oblozenie_076 20-schody-oblozenie_077 obložiť schody drevom drevené schody postup

montáž drevených stupňov na betónové schody: pred montážou som každý jeden stupeň betónových schodov povysával a natrel penetrákom. Následne som pristúpil k montáží, každý jeden schod som si zrovnal pomocou podložiek do vodováhy naniesol lepidlo a PUR penu, položil a zaťažil stupeň. Po cca dvoch hodinách to bolo dostatočne fixované aby sa po schodoch dalo chodiť. Podstupne som lepil pomocou lepidla. Osobne som sa rozhodol stupne fixovať pomocou lepidla MAMUT a nízko-expanznej PUR peny, ktorá sa používa na zatepľovací systém.

20-schody-oblozenie_090 20-schody-oblozenie_091 20-schody-oblozenie_09420-schody-oblozenie_093 20-schody-oblozenie_095 20-schody-oblozenie_102 20-schody-oblozenie_098 20-schody-oblozenie_103 20-schody-oblozenie_104 20-schody-oblozenie_105 20-schody-oblozenie_110 20-schody-oblozenie_112 20-schody-oblozenie_113 20-schody-oblozenie_114 20-schody-oblozenie_115 20-schody-oblozenie_120 20-schody-oblozenie_123 20-schody-oblozenie_121

Ešte pár čísiel:

rozmery schodiska: 15 stupňov vrátane podesty (šírka 980mm)
použitá škárovka: buková priebežná hrúbky 30mm, plocha 8,5m2 v cene 410€ s dopravou.
povrchová úprava: OSMO tvrdý voskový olej, 0,75L – hnedá zem 3073, 0,75L – bezfarebný matný 3032 v cene 60€
lepidlo a pena: Mamut 3ks, PUR pena 2ks v cene 35€
Približné náklady na schody: 505€ s DPH

Kompletná galéria:

[/sociallocker]

Môže sa Vám ešte páčiť...

8 komentárov

 1. Peter píše:

  Spodnú stranu podstupnic ste taktiež natierali voskovym olejom? Robím teraz presne to čo vy a raz som ich už natrel.
  Zatiaľ sú v akom stave schody čo sa týka pevnosti lepidlo a PUR pena a čo sa týka povrchu podstupnic. Teda či je ten tvrdý voskový olej aj trvácny a odolný voči používaniu. Ďakujem. P.S. pekná prácička

  • BuBo píše:

   spodnu stranu som nenatieral ostala povodna prebrusena. pevnost PUR pena a lepidlo zatial to drzi, nemam ziaden problem.
   Co sa tyka tvdreho vosku asi by som pouzil najskor OSMO moridlo a az nasledne by som to uzavrel Osmo bezfarebnym vosko.

   • Tóno píše:

    Dobrý deň, práve sa púšťam do schodov na mojom dome. Ďakujem za návod, dosť mi pomohol tu a tam si ujasniť veci. Mám ale otázku. Je nejaký dôvod prečo odporúčate najskôr použiť OSMO moridlo a až potom OSMO bezfarebný vosk? Ja by som chcel použiť iba “Osmo tvrdý voskový olej ORIGINAL bezfarebný, hodváb. polomat 3032” a natrieť to 2-3x.

 2. juraj píše:

  Zdravim, pekna praca!!!
  Caka ma presne to iste, dosky mam narezane, idem morit a voskovat, ale mam velmi krivy podklad – beton. Zvisle hrany schodov nie su v roznych uhloch, cize idem davat aj podstupnice.
  Ako ste vyriesili zboku pohlad na podstupne – prve 3 schody zdola? Zatiahli ste ich stierkou zarovno so stenou? Nedala by sa sem hodit este jedna fotka? Dakujem 🙂
  Ja mam omietku, tak zatial velmi neviem co s tym.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.