Hrubé omietky

hrubé omietky

Prvé bolo rozhodovanie aké hrubé omietky dať a komu ich dať spraviť.

Rozhodoval som sa medzi SDK, klasickými vápenno cementovými + štuk a sadrovými omietkami. Sadrokartón som zamietol ako prvé, keďže je veľká pravdepodobnosť praskania v spojoch. Po kalkulácií na sadrové omietky som od nich ustúpil hoci hladné omietky sa mi páčia viac ako štuk, takže som ostal pri klasických omietkach jadro + štuk.

Nechal som si teda urobiť dopyt na internete, všetky potencionálne firmy boli na strojové jednovrstvové omietky, ceny sa pohybovali od tých 9,50 € do 12 € všetko s materiálom a robotou pri hrúbke omietky 1,5cm. Pri mojej omietacej ploche 280 m2 bez stropov by cena bola cca 2.700 € (81.000 Sk).

Na ručné omietanie som ponuku nemal, ale čo som si zistil, tak by odo mňa chceli cca 5,70 € za m2 (len robota bez materiálu). Cena práce cca 1.600€ + materiál.

Výber materiálu:

Na skúšku som si kúpil vrecovú vápenno cementovú jadrovú omietku od Baumitu – výsledok: nič moc robota, čo som skúšal na malej ploche pod schodmi. Materiál cenovo nevýhodnejší ako Unimalt + piesok.

Ako druhé som testoval Unimalt + piesok (šaštínsky) – výsledok: spokojnosť nad očakávanie, hoci to budú skôr cementové omietky ako vápenno cementové (podľa zloženia unimaltu).

Finálny štuk som si vybral sadrovú stierku. Takže steny budú pekné hladké, ako som si želal. Ešte sa rozhodujem či použiť sadrovú stierku od Rigipsu Rimano 0-3 alebo sadrovú stierku od Cemixu (priaznivejšia cena).

Moja predbežná kalkulácia na omietky vyzerá asi takto pri hrúbke priemerne 2,5cm (jadro) a 4 mm (sadrová stierka):
Unimalt 14 – cca 50 vriec (40Kg) po cca 4,20 € = 210 €
Piesok šaštín – cca 10 ton = 220 €
Sadrova stierka Rimano 0-3 cca 45 vriec (25Kg) po 9,7€ =  435 €
Omietníky, rohové profili, náradie = 130 €
Ostatný materiál (sieťka, lepidlo, penetrácia,…) cca = 110 €
Spolu = 1.105 € (33.289 Sk) + robota GRÁTIS 🙂

Víkend 20. – 21.02.2010
Na tieto dva dni som sa celu zimu tesil a bol plný očakávaní ako mi to pôjde. Nebol som totiž na 100% rozhodnutý či dám omietky robiť firme alebo ich natiahnem “sám” (samozrejme za pomoci otca a kamošov), nakoľko som hrubé omietky ešte neťahal (len sadrovú stierku).

Na moje prekvapenie mi to išlo celkom vpohode. Samozrejme predchádzala tomu príprava, ako osadenie rýchlo omietníkov, rohových líšt, zakúpenie sťahovacích líšt H profilu. Musím povedať, že práca s Unimaltom a šaštínskym pieskom sa mi zdala oveľa lepšia ako práca s jadrovou omietkou od Baumitu.

Moje prvé testovanie prebiehalo na stenách pod schodmi, techniku si ešte vylepším na stenách v špajzy a myslím, že to hravo zvládneme. Nakoľko sa nijako neponáhľam s bývaním a neženie ma čas, tak sa na omietkami po tejto skúsenosti pustím “sám”.

Pondelok 01.03.2010
Som konečne dokončil hrubé omietky v miestnosti pod schodami. Teraz sa vrhnem na ďalšiu prípravu hrubých omietok v podkroví a ostatných izbách a dám doviesť materiál.

Víkend 17.04 – 18.04.2010
Počasie sa umúdrilo a skoro po päť dennom neustálom pršaní sa mohlo začať naostro!
Vyhnal som teda otca, mamu, Renku a seba do neľahkej práce, aspoň pre nich po zimnom spánku :).

Robota sa pekne zorganizovala:
otec – hlavný majster na prípravu omietky a hlavný roznášač omietky (nahadzovanie do miešačky, zodpovednosť za správny pomer)
mama, Renka – hlavná upratovacia čata a pomocne sily pri roznášaní omietky (nie stále prítomne pri práci)
Bubo – hlavný nahadzovač a zarovnávač omietky.

Výsledok po 17 hodinách práce cca 43m2. Celkom sa mi to zdá byť slušne cca 2,5m2/hod

Utorok 20.04.2010
Pondelok bol opäť upršaný tak nič z práce. V utorok po práci opäť základná zostava otec, mama, Renka a Ja, natiahnuté cca 10m2 za 3,5 hod.

22.04 – 25.04.2010
Dovolenkou v práci som si urobil predĺžený víkend (štvrtok, piatok, sobota, nedeľa). Výsledok = kompletne omietnuté podkrovie, celé schodisko + nejaké tie m2 v dolnej kúpelke a zádverí.  Po hrubom prepočte mi ostáva ešte nejakých 115m2.

30.04 – 02.05.2010
Blížíme sa do finušu, ostalo mi už len cca 12m2 ako čerešnička na torte. To by som mal spraviť v pondelok po robote.Takže suma sumárom práca mi trvala na hrubých omietkách cca 100 hodín, samozrejme nepočítam do toho prípravu a omietky (osadenie omietníkov, atď.).

Pondelok 03.05.2010
Konečne je to dokončené, …ostalo už len dorobiť vyspravky okolo okien, dverí a omietnúť štítové steny na pôjde, ale to už ma času.

Piatok 11.06.2010

Konečne omietnuté aj zádverie

ĎAKUJEM otcovi, že vydržal to tempo, mame a Renátke, že ten bordel po mne pekne poupratovali 🙂

 

 

09.07.2010

Kapitola sama o sebe boli vnútorné špalety okolo okien, do ktorých som sa pustil po realizovaní poteru.

Môže sa Vám ešte páčiť...

11 komentárov

 1. miro píše:

  ahoj,aku penetraciu si pouzil, dakujem

 2. Milan píše:

  Chcem sa spýtať ty si omietku nahadzoval alebo ako píšeš naťahoval?

 3. Erik píše:

  Ahoj, mohol by si prosim napisat este kolko si pridaval vody na pomer unimalt: piesok,1:4 ?
  Dakujem

  • BuBo píše:

   na to sa neda odpovedat v cislach, treba pridat tolko vody, aby sa ti so zmesou dobre robilo, nebola husta ani riedka. Stena si svoje hned vpije cize po chvili bude navonok stuhnuta.

 4. martin píše:

  Nikde som nenasiel aka je spotreba UNIMALT-u na m2. Viem, ze to zavisi od krubky… Aka je Tvoja skusenost – kolko m2 priblizne si urobil z jedneho vreca a pri akej hrubke?

  • BuBo píše:

   no takto na vreco a m2 to neviem, ale mal som cca 270 – 280m2 a pouzil som okolo 45 vriec. to mi vychadza cca 6m2 na hrubku aku som mal co moze byt priemer 2,5cm.

 5. Norweis píše:

  Ahoj,
  Dával si pod tú jadrovú omietku aj nejaký cementový nástrek (pačok) alebo hĺbkovú penetráciu? Mám rovnaký stavebný materiál ako Ty. Všade doporučujú cementový nástrek, ale moc sa mi s tým nechce prplať. Vďaka za radu.

  • BuBo píše:

   skusal som davat cementovy nastrek ale nechcelo sa mi s ty babrat, je z toho bordel som v chlieve, tak som hodil len penetraciu.

 6. Peter píše:

  Caves. Aky pomer unimalt:piesok sa ti osvedcil? Pridaval si aj vapno? Dik

  • BuBo píše:

   ak sa dobre pamatam tak som dalaval cca 1:5 aj 1:4 nejaky velky roziel som nevidel. Vapno som nedaval. Zevraj to ma take zlozenie, ze vapno netreba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.