Krb prieduchy
December 2010
Krb prieduchy som ťahal do dvoch podkrovných izieb. Do tretej izby “spálni” som mriežku nedával. Prechádza cez ňu komín a časť prieduchovej rúry čo ide do vedľajšej izby. To bohate stačí, mám to odskúšané 🙂
Na rozvody som použil Al rúry o priemere 125mm a 150mm, izolované aj neizolované. Nejaké tie spojky, redukcie 150/125, nerezové sťahovacie pásky, a samotné mriežky s reguláciou.
Na najdlhší rozvod, priamo od krbovej vložky som použil neizolovanú Al rúru 150mm, ktorú som v hornej častí krbu zredukoval do izolovanej Al rúry 125mm. Dĺžka ležatého rozvodu je cca 4m, celého prieduchu do 6m. Obával som sa, že strata tepla bude vysoká a slabé prúdenie, ale nakoniec je to celkom fajn, izbu to pekne prikuruje (vykúri).
Na druhy (kratší) rozvod som použil len neizolovanú Al rúru 125mm. Ide v podstate len skrz deku do spalne a cez stenu do vedľajšej izby. Dĺžka prieduchu je cca 3,5m. Teplo dodáva ako zbesnené.
24 – 26.05.2001
Došlo aj na posledný prieduch. Najskôr som nevedel ako alebo čo vymyslieť no, nakoniec som zvolil jednoduché obstavanie.
Mám teplovzdušný krb a posledný prieduch je 15 metrov od krbu. Ventilátor je hneď nad krbom a všetko ide ako ma
Máme asi 2 roky krbovú vložku s prieduchmi. Posledný je asi 5 m od vložky a máme tam dosť zima, aj napriek tomu že na konci prieduchu máme ventilátor. Poraďte, nemá byť ventilátor pri krbe? Treba tam aj filter a kde presne?
Akú najdlhšiu dĺžku môže mať teplovzdušný prieduch?
no podla toho v akom smere. Ak sa dobre pamatam tak horizontalne je to len do nejakych 5m, tu je strata tepla a prudenia najvacsia, potom je uz potrebne pouzit ventilator.
Vertikalne, tam taky problem nie je lebo teplo stupa hore.