Krb prieduchy

Krb prieduchy

December 2010

Krb prieduchy som ťahal do dvoch podkrovných izieb. Do tretej izby “spálni” som mriežku nedával. Prechádza cez ňu komín a časť prieduchovej rúry čo ide do vedľajšej izby. To bohate stačí, mám to odskúšané 🙂

Na rozvody som použil Al rúry o priemere 125mm a 150mm, izolované aj neizolované. Nejaké tie spojky, redukcie 150/125, nerezové sťahovacie pásky, a samotné mriežky s reguláciou.

Na najdlhší rozvod, priamo od krbovej vložky som použil neizolovanú Al rúru 150mm, ktorú som v hornej častí krbu zredukoval do izolovanej Al rúry 125mm. Dĺžka ležatého rozvodu je cca 4m, celého prieduchu do 6m. Obával som sa, že strata tepla bude vysoká a slabé prúdenie, ale nakoniec je to celkom fajn, izbu to pekne prikuruje (vykúri).

Na druhy (kratší) rozvod som použil len neizolovanú Al rúru 125mm. Ide v podstate len skrz deku do spalne a cez stenu do vedľajšej izby. Dĺžka prieduchu je cca 3,5m. Teplo dodáva ako zbesnené.

24 – 26.05.2001

Došlo aj na posledný prieduch. Najskôr som nevedel ako alebo čo vymyslieť no, nakoniec som zvolil jednoduché obstavanie.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

 1. Marek píše:

  Mám teplovzdušný krb a posledný prieduch je 15 metrov od krbu. Ventilátor je hneď nad krbom a všetko ide ako ma

 2. ludka.oravcova@gmail.com píše:

  Máme asi 2 roky krbovú vložku s prieduchmi. Posledný je asi 5 m od vložky a máme tam dosť zima, aj napriek tomu že na konci prieduchu máme ventilátor. Poraďte, nemá byť ventilátor pri krbe? Treba tam aj filter a kde presne?

 3. frederika cinova píše:

  Akú najdlhšiu dĺžku môže mať teplovzdušný prieduch?

  • BuBo píše:

   no podla toho v akom smere. Ak sa dobre pamatam tak horizontalne je to len do nejakych 5m, tu je strata tepla a prudenia najvacsia, potom je uz potrebne pouzit ventilator.
   Vertikalne, tam taky problem nie je lebo teplo stupa hore.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.