Jesenná vertikutácia trávnika

Jesenná vertikutácia trávnika

Začiatkom septembra bola na rade aj jesenná vertikutácia trávnika, ktorá by určite nemala chýbať ako súčasť údržby trávnika pred zimou.

Ako na samotnú vertikutáciu

Pred vertikutáciou som trávnik pokosil na menšiu výšku cca tých 2cm ako ho štandardne kosím na 3cm. Následne som si pripravil vetrikutátok a to hlavne nastavenie výšky nožov, ktoré by sa mali ľahko dotýkať pôdy a ich hĺbka záberu sa mala pohybovať okolo 2 až 4mm. Príliš hlboká veretikutácia totiž poškodzuje koreňový systém trávnika a tiež nože vertikutátora, ktoré sú nadmerné zaťažované a dochádza k ich rýchlejšiemu opotrebovaniu.

Jesenná vertikutácia trávnikaPo samotnej vertikutácii vyzerá trávnik ako zničený, no nie je sa čoho obávať, vetrikutáciou sa z trávnika odstránia nadbytočné rastliny ako nežiadúce machy, buriny, zvyšky pokosenej trávy tvoriace dohromady trávnu plsť, ktorá trávnik upcháva.  Trávnika sa po vertikutácia opäť otvorí a umožní ľahký prísun živín a vlahy.

 

Jesenná vertikutácia trávnikaVzniknutý odpad, trávnu plsť z vetrikutácie som pohrabal a následne prešiel celý trávnik ešte raz kosačkou so zberným košom. Pri tomto kroku mi nešlo tak o kosenie, ako o vyzbieranie z trávnika zvyšky trávnej plsti po vertikutácií, ktoré som nedokázal hrabaním pozbierať a musím povedať, že aj keď som sa pri hrabani snažil nebolo toho málo.

 

Následne som už len trávnik pohnojil jesenným hnojivom a poriadne ho zalial. O mesiac neskôr je trávnik opäť krásne zelený a zahustený.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.